Nu öppnar fjällen
15 juni 2023
Nu öppnar Svenska Turistföreningen upp sina fjällstationer och fjällstugor för sommaren. Många är de som vill snöra på sig vandringskängorna och ge sig ut. Man behöver inte vara expert, men ett måste är respekt för djur, natur och att vädret snabbt kan slå om. Kunskap är av yttersta av vikt och två av sommarens nyheter är gratis fjällintron för familjer och läran om glaciärer och deras betydelse för vårt klimat och vår miljö. En annan nyhet är att inga sopor får lämnas i STFs fjällstugor för att minimera onödiga helikoptertransporter.
Intresset för sommarfjället är stort. I dagsläget är det cirka 6 procent bättre bokat än samma tid förra året och ordet vandring ligger i topp bland sökningarna på svenskaturistforeningen.se. I sommar finns det ett 50-tal färdiga vandringspaket att välja på. Allt från midnattsolsvandring, singel i Salto, yoga, svampplockning, grottäventyr, seniorvandringar till familjefjällsveckor. Flertalet av sommargästerna gör dock turer på egen hand.
KUNSKAP ÄR ALLT
I och med att intresset för sommarfjället ökar och alla inte är uppväxta i vandringskängor vill STF gå i täten för att fler ska få mer kunskap om fjället och dess natur. I sommar kan man lära sig allt och lite till om fjällvandring, flora och geologi, foto, glaciärforskning fjällrävssafari och klättring. Helt nytt för i år är fjällintron för barnfamiljer. De kostnadsfria introduktionerna kommer finnas under hela sommaren på tre av STF:s fjällstationer – Storulvån, Grövelsjön och Saltoluokta, som alla kan nås med kollektiva färdmedel.
– Fokus ligger på utevistelse, aktivitet, lärande och att ha kul tillsammans. Under en dag får familjerna grundläggande fjällkunskap, karta och kompass, fjällsäkerhet, allemansrätt, hur det funkar att laga mat på stormkök, utrustningstips och vad man ska tänka på när man packar ryggsäcken. Målet är att familjerna efter avslutad introduktion ska känna sig trygga med att ge sig ut och fjällvandra på egen hand, säger Jenny Engström, presschef STF. Läs mer: Fjällintro familj – Svenska Turistföreningen
En annan nyhet är glaciärkunskap. Den globala uppvärmningens inverkan på glaciärerna är ett faktum. 15 kilometer från STF Kebnekaise fjällstation ligger Tarfala forskningsstation som sedan 1946 har bedrivit massbalansmätningar på Storglaciären, idag är det en av världens längsta mätserier. Under några timmar lär forskarna ut allt om glaciärer och deras betydelse för vårt klimat och vår miljö. Läs mer: Kebnekaise – Glaciärforskningen Tarfala – Svenska Turistföreningen
Fler exempel på lärande aktiviteter
Grövelsjön – Fjällvandring Grundkurs – Svenska Turistföreningen
Helags – Fjällrävssafari – Svenska Turistföreningen
Hemavan – Flora- och geologidagar – Svenska Turistföreningen
Fjälluffa 18-25 – Svenska Turistföreningen
Abisko – Fjällvandring Grundkurs – Svenska Turistföreningen (svenskaturistforeningen.se)
ÄT UPP MATEN – inget får lämnas i STF:s fjällstugor
För den fjällvandrare som vill göra en stor insats för planeten i sommar är uppdraget enkelt, ät upp maten och bär ned skräpet hem. Inga osorterade sopor får från och med i sommar lämnas i STF:s fjällstugor för att undvika ohållbara helikoptertransporter. I de fjällstugor som har komposter är det okej att lämna lite matavfall. Allt avfall som samlas i stugorna måste nämligen transporteras ner och det gäller verkligen allt, från matrester och konservburkar till snus och tamponger. Återvinning som metall, glas, gasolflaskor och hårdplast kan som tidigare lämnas då det lagras till nästa vinter när det kan transporteras ner utan helikopter.
Här finns mer skräpinfo och smarta tipslistor
Sophantering fjällstuga – Svenska Turistföreningen (svenskaturistforeningen.se)
Packa sop-smart i fjällen – Svenska Turistföreningen (svenskaturistforeningen.se)
Vad som söks mest på svenskaturistforeningen.se
- Abisko
- Vandring
- Kebnekaise/Storulvån
- Hund
- Allemansrätten
- Hemavan/Ammarnäs
- Medlemsrabatt tåg
- Gotland
- Öar
- Signaturleder
Temasidor med tipslistor – la även till korturl:er om ni har liten skrivyta
Sommarsverigesvenskaturistforeningen.se/sommar
Vandring svenskaturistforeningen.se/vandring
Fjällintro familj svenskaturistforeningen.se/fjallintrofamilj
Kurser och lärande svenskaturistforeningen.se/kurser-larande
Utsikter och fjälltoppar svenskaturistforeningen.se/utsikterochfjalltoppar
Boenden på öar svenskaturistforeningen.se/oar
Boenden vid badplatser svenskaturistforeningen.se/badplatser
Lokala matupplevelser svenskaturistforeningen.se/mat
10 mindre kända vandringar svenskaturistforeningen.se/10-mindre-kanda-vandringar
Midnattssol – Svenska Turistföreningen svenskaturistforeningen.se/midnattssol
Signaturleder svenskaturistforeningen.se/signaturleder
Ett urval av sommarens fjällaktiviteter
Abisko – Midnattssolsvandring
Almdalen – Vandra med barn
Grövelsjön – Yoga och Vandring
Saltoluokta – Yoga och vandring
Storulvån – Yoga och vandring
Yogaretreat med vandring i Bruksvallarna
Jämtlandstriangeln Senior med guide
Abisko – Grottäventyr
Abiskojaure för dig med funktionsvariation
Kungsleden Abisko – Kebnekaise seniorvandring med guide
Svampplockning i Hemavan
Höstfotovecka i Bruksvallarna
För ytterligare information, bilder och pressbesök, vänligen kontakta
Jenny Engström, presschef STF
Mail: jenny.engstrom@stfturist.se
Telefon: 0735-45 26 44