Butik, frukost och självhushåll
I vår matsal, med utsikt mot de mäktiga massiven, serveras en god och rejäl frukost varje morgon.
Födelsedagskalas eller kompisresa?
Är ni 10-20 personer och bokar i förväg kan vi servera er middag med öl eller vin! Ring 0647-722 00 eller skicka ett mail: jamtlandsbokning@stfturist
Nyrenoverad butik
Ljusare, fräschare och mer välkomnande. Sylbutiken har fått en välbehövd ansiktslyftning. Du hittar allt du behöver för att kunna tillaga kvällens middag i vårat självhushåll. Här finns såväl färdiga rätter för micron, som frystorkat och råvaror för den ambitiösa. Vi ser också till att ha ett vegetariskt sortiment hemma, samt laktosfritt och glutenfritt i den mån vi mäktar med. Det finns även en del utrustning och ett litet klädsortiment. Titta in när du kommer fram!
Frukost och lunchpaket
Sedan 2007 serverar vi frukost! Varje dag kan du ladda upp med gröt, fil, smörgåsar, kaffe och juice. Du kan också köpa ett lunchpaket laddat med frukt, russin och andra godsaker inför dagens turer.
Frukost serveras mellan 8.00-9.00
Frukost 90:-, lunchpaket 80:-

Kaffe och kakor
Precis som tidigare kan du ta dig en välförtjänt fika när du kommer in från fjället. Kaffe, te och olika kakor står framdukade. Du kan också pröva våra färdiga baguetter!
Du betalar till receptionen, eller i vår omtalade "ärlighetslåda".
Middag
Konferens, kalas eller kompisgäng som fjällvandrar?
Är ni en grupp på 10-20 personer kan vi servera er en god tvårätters middag med vin eller öl!
Middagen kostar 300:-/person och måste förbokas via Jämtlandsbokningen, 0647-722 00 eller mail: jamtlandsbokning@stfturist.se.
Vid speciella tillfällen slår vi på stort. Påskafton och Midsommarafton firar vi lite extra och erbjuder våra gäster att äta vår buffé! Platsantalet är begränsat och således måste även dessa middagar förbokas. På midsommar och påsk serverar vi ingen alkohol, vilket öppnar för möjligheten att ta med precis den dryck man själv till avnjuta till middagen!