
Kebnekaise – Första vintertältturen
Följ med på en expedition med utgångspunkt från Sveriges främsta högalpina område. Under denna vecka kommer vi med turskidor och lite tyngre packning ge oss ut på ett äventyr bland höga berg och djupa dalgångar.
Att få vakna upp i ett vinterlandskap kan vara underbart men också krävande. Saknar du kunskapen men har nyfikenheten och viljan att upptäcka fjällen på ett nytt sätt – häng med våra guider på en fjällupplevelse över det vanliga.
Turen utgår från Kebnekaise fjällstation, men vi gör övernattningar i Singi fjällstuga där du själv väljer att bo i tält eller i stugan. Näst sista natten sover vi i tält ute på fjället under stjärnorna bortom markerade leder innan vi turskidar åter till Kebnekaise.
I priset ingår
- Logi STF Kebnekaise Fjällstation & STF Singi Fjällstuga
- Helpension (både på fjällstation och på tur)
- Guide
- Tält
- Fjällpulka / 75L ryggsäck
- Stormkök
- Säkerhetsutrustning (vindsäck och första hjälpen)
Bra att veta
-
5 dagar
-
Min 6 / max 10
-
Åldersgräns: 18 år
-
Förkunskapskrav: God kondition, kunna vara aktiv utomhus under en hel dag. Du måste ha åkt en del turskidor innan och vara van vid vinterfjäll
-
Turen kan eventuellt hållas på engelska för våra internationella gäster.
-
För bokningsvillkor, se informationsblad
Mer information
Aktivitet
Kebnekaise – Första vintertältturen
15
Mar
2026
27
Mar
2026
Pris från:
9690 kr
Medlem i STF Per personPlats och kontakt
GPS-koordinater:
N67.868156°, E18.649292°Kontakt:
Behöver du hjälp med bokningen?