Grövelsjön – Längdskidor på egen hand

STF Grövelsjön fjällstation har det du behöver för en lyckad skidresa. Vi erbjuder ett mysigt fjällboende med 100 km skidspår som börjar precis utanför entrén. Skidspåren går skyddat i skogen men det finns också spår som går upp till kalfjället.

Läs mer

Här har du möjlighet att skapa den perfekta skidresan. I paketet ingår spårkarta och spåravgift, logi i eget rum på fjällstationen där du själv väljer om du vill ha dusch/wc på rummet eller delade faciliteter i korridoren.
 
Fjällstationen har två självhushållskök och flera sällskapsrum att tillgå. I anslutning till fjällstationen har du tillgång till vallabod,  skidförvaringsskåp och enklare gymutrustning. Önskar du hyra utrustning har vi klassiska skidor med skins och skateskidor.
 
Vi har även komplett turskidsutrustning och säkerhetsutrustning om du vill söka dig utanför spåren. Med detta paket tar du dig enkelt ut på nästa skidresa samtidigt som du får en fantastisk fjällupplevelse.
 

Bra att veta

  • Från 2 dygn
  • Omkring 10 mil preparerade spår finns.
  • Incheck från kl 15.00, utcheck senast kl 10.00
  • Ingen åldersgräns.

I priset ingår

  • Eget rum i vald rumstyp inkl avresestäd
  • Tillgång till självhushållskök och butik, ingen lagad mat erbjuds på fjällstationen på grund av renovering.
  • Spåravgift för antal bokade dygn
  • Spårkarta
  • Tillgång till vallabod, skidförvaring, gym

I vår uthyrning och skidverkstad kan du få hjälp med vallatips, vallning och reparationer.

Renovering på Grövelsjön vintern 2027

Under vintersäsongen pågår en renovering på fjällstationen. Restaurang och bastu är stängd. Självhushåll finns samt flera restauranger i närområdet.

Mer information

Program

Dagarna fyller du med egna aktiviteter och vi bistår gärna med tips på bra skidturer utifrån dina förutsättningar. Spårsystem spåras regelbundet och du kan se hela systemet och spårstatus på www.langdspar.se 

Hyra av utrustning

Hyra av utrustning behöver förbokas via Grövelsjöns uthyrning. Uthyrningen har klassiska längdskidor (med skin), skejtskidor & kombipjäxor från Alpina.  

15% rabatt för STF medlemmar  

Om området

Området kring Grövelsjön består av lättillgängliga fjäll med ett stort nät av markerade leder, både i Sverige och in mot Norge. Här finns flera naturreservat och nationalparker som tillsammans skapar stora sammanhängande naturområden med goda möjligheter till vandring, skidåkning i fina preparerade spår och andra fjällaktiviteter året runt.

Terrängen är relativt lätt att ta sig fram i, med många rundslingor och dagsturer i varierad längd. Det gör området särskilt lämpligt för både nybörjare och barnfamiljer, samtidigt som det finns längre turer för den som vill vara ute flera dagar.

I närheten ligger Rogens naturreservat, som erbjuder mer krävande och vildmarksnära turer i ett blockrikt landskap. För kortare utflykter finns flera alternativ nära fjällstationen, bland annat Trollstigen – en cirka 1,2 km lång slinga som passar bra för barn.

Bokningsvillkor

Du kan avboka fram till 7 dagar före ankomst. Därefter sker ingen återbetalning.

Kontakt

+46 10 190 23 60

Behöver du hjälp med bokningen?

STF Grövelsjön Fjällstation
Grövelsjön – Längdskidor på egen hand

Packlista längdskidåkning

Längdskidåkning är fartfyllt, enkelt och lättillgängligt, men det ställer lite andra krav på både kläder och utrustning jämfört med alpin åkning eller turskidåkning.

Fler aktiviteter

Saltoluokta – Turskidor grundkurs

Laponia
Med guide
Flera dagar
Från 7 880 kr

Grövelsjön – Påsk på egen hand

Grövelsjön, Rogenområdet
På egen hand
Flera dagar
Från 1 550 kr

Jämtlandstriangeln – på egen hand vinter

Jämtlandsfjällen
På egen hand
Flera dagar
Från 3 470 kr
Alla aktiviteter

Datum: 14 jan – 18 apr.

Boende ingår.

Från 1 312 kr

(Per person)

Sök & boka