Hoppa till innehåll

Abisko – Vandring till Trollsjön

2025-06-13 2025-09-26
Boendets huvudsida:
STF Abisko Turiststation
Pris från: 845 kr (Per vuxen) | Medlem i STF

I Kärkevagge har stora krafter verkat under lång tid och skapat höga klippväggar, dramatiska blockhav och vackra deltaområden. Det här är ett sagolandskap där karg fjällterräng samsas med blomstrande ängar – ett paradis för vandrare.

Vandringen går genom fjällbjörkskog med grönskande markvegetation och fortsätter sedan upp över tydliga urbergshällar som minner om forna tider. Därefter tar vi oss vidare upp till Kärkevagges majestätiska dalgång som för tankarna till Sagan om ringen. Stigen slingrar sig ovan den blockterräng som bildats av den senaste istiden och kantas, framförallt i början av säsongen, av en rik flora som skiftar i gult, lila, vitt, rött och grönt. Väl framme vid Geargejávri, mer känd som Trollsjön, förundras vi av sjön som glimmar som en eld i solen.

Lunchen smakar extra gott efter den sista stigningen. Lunchpausen bjuder på ett bad för den modige, eller en liten upptäcktsfärd för den mindre badsugne, innan turen återvänder längs den förtrollande sjöns utlopp.

Detta är en tur vars storslagenhet du sent ska glömma.

I priset ingår

  • Guide
  • Transport
  • Gemensam säkerhetsutrustning

Bra att veta

  • 7,5 tim. Samling vid receptionen kl. 9.30, åter ca kl. 17.00
  • Min 1 / max 8
  • Åldersgräns: 12 år i målsmans sällskap
  • Ta med: Kängor/vandringsskor, regnkläder, lunch och dryck
  • Turen är ca 12 km och +/- 350 höjdmeter t o r
  • För bokningsvillkor, se informationsblad

Mer information

Aktivitet

Abisko – Vandring till Trollsjön

13

Jun

2025

26

Sep

2025

Pris från:

845 kr

Medlem i STF Per vuxen

Sök & boka

Plats och kontakt

Hitta till boendet

GPS-koordinater:

N68.358392026314°, E18.783634440475°

Kontakt:

+46 101902360

Behöver du hjälp med bokningen?

STF Abisko Turiststation
Abisko – Vandring till Trollsjön