Veras våghalsade kallbadspaket

Vågar du prova kallbad när det är som bäst? Med sitt kalla friska och salta vatten är Bohuslän den perfekta platsen att uppleva den nästan magiska känslan av ett kallbad i havet.

Läs mer

I Lysekil är traditionen att bada kallt flera hundra år gammal. Redan i mitten av 1800-talet insåg man kallbadets helande verkan och den respekterade Doktor Carl Curman ordinerade både varma och kalla bad till badortens gäster. Idag finns det gott om bryggor, trappor och stegar för att lätt komma i och ur havet. Entré till Lysekils vackra kallbadhus anno 1906 ingår och du får med dig en korg med värmande dryck, bulle och choklad att njuta efter badet.

På kvällen avnjuter du en härlig värmande fisk- och skaldjurssoppa i Fröken Fridas restaurang innan du kryper ner och sover riktigt gott i sköna sängar på Strandvillan. Nästa morgon väntar en god frukostbuffé. Som ett extra minne av får du med dig boken ”Kalla bad”.

Bra att veta

  • Kom ihåg att packa med badkläderna!
  • Avbokning senast 7 dagar före ankomst, därefter återbetalas inte erlagt belopp

I priset ingår

  1. Logi 1 natt i vald rumstyp på STF Strandvillan Lysekil
  2. Fikakorg med kaffe/te/choklad och bulle
  3. En värmande fisk- & skaldjurssoppa (exkl dryck) under kvällen
  4. Boken ”Kalla bad” av Linda Ahlgren & Linda Vagnelind
  5. Entre till Lysekils Kallbadhus
  6. Frukost

Fler aktiviteter

Undersvik – Bara vara

Hälsingland
På egen hand
Flera dagar
Från 2 205 kr

Storulvån – Löpning och Yoga

Jämtlandsfjällen
Med guide
Flera dagar
Från 6 436 kr

Koppla av i väglöst land i Jämtland

Jämtlandsfjällen
På egen hand
Flera dagar
Från 3 140/2 180 kr
Alla aktiviteter

Datum: 1 jan – 20 dec.

Boende ingår.

Från 2 500 kr

(Per person)

Sök & boka