Abisko – Prova på turskidor

Under en skidtur i gnistrande kall midvintersnö eller på vårens första soluppvärmda skare upptäcker vi Abisko nationalpark.

Läs mer

Vi bekantar oss först med skidutrustningen och lär oss de grundläggande teknikerna för att sedan bege oss ut på en skidtur. Färdigheterna kommer att sättas på prov då vi saxar oss upp för branta backar, glider över frusna sjöar och håller balansen i nedförsbackar.

Vi får en känsla för snö i varierad terräng samtidigt som de vackra vyerna omger oss. Guiden visar några favoritplatser och berättar om området, den samiska kulturen och djurlivet innan färden går tillbaka till turiststationen.

Bra att veta

  • Turens längd: 3h
  • Samling vid receptionen kl 10.00, åter ca kl 13.00
  • Min 1 / Max 12 deltagare
  • Åldersgräns: 12 år i målsmans sällskap
  • Ingen tidigare erfarenhet av turskidor krävs.
  • Klä dig varmt för en halvdag utomhus (även mössa, vantar och halsduk)

I priset ingår

  • Guidad tur på turskidor
  • Skidutrustning
  • Varm lingondryck och kex under turen

Mer information

Säkerhet

Försäkring under STF-aktivitet

Du som är medlem i STF och deltar i en aktivitet som arrangeras av STF omfattas då av en olycksfallsförsäkring som gäller under aktiviteten. Försäkringen gäller även för barn i medlems sällskap till och med det år barnet fyllt 15 år, ledare samt stugvärdar vid STF.

Läs mer om försäkringen

Om området

Abisko ligger i norra Lappland, cirka 250 km norr om polcirkeln, och är ett av Sveriges mest lättillgängliga högfjällsområden. Här finns Abisko nationalpark med ett välutvecklat ledsystem och tydligt markerade leder, vilket gör området lämpligt för både kortare turer och längre vandringar.

Kungsleden passerar genom området och går söderut mellan Lapporten (Čuonjavággi) och berget Njullá (Nuolja). Norr om Abisko breder Torneträsk ut sig, en av Skandinaviens största fjällsjöar, vilket bidrar till öppna vyer och ett varierat landskap.

Området är känt för goda förutsättningar att se norrsken vintertid och midnattssol sommartid. Här finns möjlighet att följa markerade leder på egen hand eller delta i guidade turer, samt hyra utrustning vid behov.

Bokningsvillkor

Du kan avboka fram till 7 dagar före ankomst. Därefter sker ingen återbetalning.

Kontakt

+46 101902360 bokningen@stfturist.se

Adress:

STF Abisko Turiststation
981 07 Abisko

Packlista turskidor

Med rätt packning blir turen både tryggare och mer njutbar, oavsett om du ger dig ut på en kortare runda eller en heldagstur.

Fler aktiviteter

Abisko – Aurora Sky Station Norrskensnatt

Abisko-Kebnekaisefjällen
På egen hand
Dagsaktivitet
Från 1 295 kr

Abisko – Aurora Sky Station Norrskensmiddag

Abisko-Kebnekaisefjällen
På egen hand
Dagsaktivitet
Från 2 395 kr

Abisko – Isklättring (förmiddag)

Abisko-Kebnekaisefjällen
Med guide
Dagsaktivitet
Från 995 kr
Alla aktiviteter

Datum: 13 nov 2026 – 27 apr 2027.

Från 895 kr

(Per vuxen)

Sök & boka