Abisko – Aurora Sky Station Norrskensnatt
Hoppa till bokningsverktygetAbisko är en av de bästa platserna i världen för att se norrsken. Med de mäktiga fjällen framför dig, stjärnhimlen över dig och tystnaden omkring dig spanar vi efter det sprakande norrskenet över himlen från Aurora Sky Station, 900m över havet.
Abisko erbjuder världens bästa förutsättningar för att uppleva det magiska norrskenet! Våra guider tar dig till de bästa platserna för att se norrskenet och berättar om fenomenet, Lappland, samerna och regionens rika kultur och traditioner.Kvällen börjar med en två kilometer lång färd med linbana till STF Aurora Sky Station, 900 meter över havet. Här väntar milsvid utsikt, utomhusterrass och ett mysigt café med fika och dryck. Du kan lyssna på en presentation om norrsken och följa med på en kort vandring på berget. Vid hårt väder går arrangemanget istället i vår eldbelysta träkåta (Lavvu) i nationalparken och därefter följer en vandring till kvällens bästa norrskensplatser. Senare bjuds varm dryck och norrländska delikatesser i lavvun, med möjlighet till samtal om naturen, norrskenet och Abiskos historia.
Bra att veta
-
4,5 h kl 20.30-01.00
-
Samling vid Abisko Turiststation kl 20.30 för vandring till dalstation med guide. Alternativt linbanans dalstation kl 21.00. Sista linbanan åker ner kl 01.00, senast åter vid dalstation kl 01.30.
-
Åldersgräns 12 år i målsmans sällskap.
-
Kan bokas fram till kl 07.00 samma dag online, drop in möjlig i dalstation i mån av plats (max 40 platser)
I priset ingår
Om STF Aurora Sky Station måste stängas ur säkerhetssynpunkt på grund av väder, såsom hårda vindar eller kyla, kommer vi istället att utgå från vår Lavvu (träkåta) nere i Abisko nationalpark, där vädret inte har samma effekt som uppe på fjället men där förutsättningarna att se norrsken är lika goda. Beslut om plats för kvällens arrangemang tas samma dag och alla berörda gäster kommer att kontaktas.
Vid bokning av någon av våra produkter på STF Aurora Sky Station kan vi inte garantera att du kommer att se norrsken då det är ett naturfenomen. Om du bor hos oss har du däremot mycket bra chanser att se norrsken tack vare de molnförhållanden som präglar Abisko, som också kallas för ”det blå hålet”.
Bokningar av någon av STF:s produkter på Aurora Sky Station är bindande efter att avbokningsreglerna träder i kraft och ingen återbetalning görs vid de tillfällen linbanan ej kan köra och arrangemanget hålls i Lavvun.