STF Fjällstuga Stensdalen
Stensdalsstugan ligger i vacker fjällbjörksskog vid Stensån. Den gamla stugan som nu står kvar är riktigt charmig och ombonad. På vintern är det fantastiskt att åka längs ån och upptäcka små porlande vakar och härliga lunchplatser.På sommaren kan du se fina orkidéer och på hösten finns det många kantareller att plocka i området. Platsen är ett gammalt sameviste där samerna förr i tiden drev skola. Än idag finns torvkåtor kvar i området och spår av rengärden i björkskogen.
Fjällstugan ligger vid leden mellan Vålådalen och Sylarna. Från stugan kan du göra utflykter till Lillstensdalfjället, Storstensdalen och Östra Bunnerskalet. Nere vid Stensån kan du få se strömstarar som dyker ner mot botten och söker föda i det strömmande vattnet. Stensån är även perfekt att doppa sig i efter ett hett bastubad, både sommar som vinter.
I maj 2010 brann den stora stugan vid Stensdalen ner, läs mer om detta till höger.
Boende sommarsäsongen 2011
Hela säsongen kommer mellanstugan att vara öppen med 12 bäddar samt ett litet gästkök/självhushållskök.
Mellanstugan (där hund är tillåtet i ett av rummen), bastun, vedboden, stugvärdsstugan och förrådet är alltså helt intakta efter branden och nyttjas som vanligt. Som tillfällig lösning tills den nya stugan står klar har STF uppfört en barack med 10 bäddar.
Vad händer till sommarsäsongen 2011
STFs nya fjällstuga i Stensdalen kommer att börja byggas så fort finansieringen och andra praktiska förberedelser är klara. Vi kommer att ha ett nytänkande kring logistik, planlösning, möblering och gestaltning. Vi vill att det ”goda mötet” mellan människor och miljömässig hållbarhet ska bli ett signum för den nya fjällstugan. Fjällstugan ska säkra ett långsiktigt behov för gäster, medarbetare och miljö. Funktionerna i fjällstugan kommer att bli lättillgängliga och anpassade för framtidens besökare med högre förväntningar och krav på ekologisk turism.
Sammanhanget mellan platsens förutsättningar och användarna är väldigt viktig, speciellt när det gäller den arkitektoniska och funktionella utformningen av den nya fjällstugan. Det är viktigt att beakta de rådande klimatförutsättningarna vid utformningen samt ta till vara på områdets kvaliteer. STFs nya fjällstuga i Stensdalen kommer att utstråla öppenhet och ett varmt välkomnande. De gemensamma ytorna/faciliteterna ska fungera praktiskt för både dagsturister samt övernattningsgäster.
Fjällstugan kommer under vissa tider brukas av många gäster och under andra av några få. Detta kräver flexibla och smarta lösningar så att den uppfyller allas behov.
Visa mer
Det går inte att boka plats i förväg i STFs fjällstugor. Du är alltid garanterad en bädd.
I enstaka fall, när sängarna är upptagna, erbjuds du en golvbädd.
Öppettider
28/12-11 - 6/1-12
17/2-12 - 22/4-12
21/6-12 - 30/9-12