Bra att veta
Ideell förening
STF Borlänge-familj drivs som en ideell förening, vi vill gärna kunna erbjuda inbjudande och attraktiva aktiviteter inom natur och kultur i Borlänge kommun. Om du har idéer för kommande aktiviteter eller kanske vill leda någon aktivitet, tveka inte att höra av dig. Är du intresserad att engagera dig i styrelsen eller som någon annan förtroendevald (exempelvis revisor eller valberedning)? Hör av dig! Tillsammans utformar vi föreningen, och alla krafter behövs.
Information om aktiviteter
Kostnader
Vissa aktiviteter är för alla, vissa endast för STF-medlemmar.
STF-medlemmar deltar oftast gratis och övriga betalar oftast 30 kronor per vuxen. Alla barn deltar alltid utan avgift. Obegränsat antal barn per vuxen. Avgiften betalas oftast med Swish vid starten.
Medlemskap i STF kan lösas innan aktiviteten via styrelsen, se fastklistrad info på Facebooksidan.
Anmälan
Anmälan kan ske via Facebooks meddelandefunktion eller via mail till stfborlangefamilj@stfturist.se I anmälan anger du antal vuxna och barn samt ev allergi som kan vara bra att veta om vi exempel bjuder på något att äta. Det räcker alltså inte att bara klicka i ”kommer” i Facebook-evenemanget.
Vi svarar alltid på alla anmälningsmeddelanden.
Anmälan till aktiviteterna behövs för att kunna planera hur många som kommer samt anpassa ev fika/frukt så att det räcker till alla. Anmälan kan också behövas om vi behöver komma i kontakt med anmälda innan eller efter aktiviteten.
Fotografering
Under aktiviteterna tar vi bilder. Vanligtvis fotograferar vi på ett sätt så att det inte går att identifiera vem som är på bilden. Bilderna använder vi senare i marknadsföringssyfte. Om det är OK att vara med på bild där du kan identifieras kan du ange det i anmälan.