
Grövelsjön – Ut och njut (vinter)
Under några härliga vinterdagar gör vi tillsammans lagom långa skidturer, både till klassiska utflyktsmål och guidens personliga favoriter. Vi anpassar turerna efter deltagarnas förmåga och väder för att kunna njuta av att bara vara i fjällen.
Grövelsjöfjällen har många fantastiska utflyktsmål, med guidens lokalkännedom ser vi till att göra ett urval av det bästa turerna för att du inte ska gå miste om någonting. Arrangemanget riktar sig till dig som vill uppleva fjällvärlden i ett lugnare tempo med fokus på att vara utomhus och inte på att skida vare sig snabbt eller långt.
Vi bygger upp dagarna med olika teman för att skapa en tydlig röd tråd genom hela vistelsen. Med mer kännedom om områdets historia och kultur, natur och djurliv samt praktiska tips kring skidåkning och fjällsäkerhet skapar vi tillsammans en extra minnesvärd upplevelse.
Ut och Njut är både namnet och målet med arrangemanget och vad är bättre än att komma tillbaka till fjällstationen efter dag på fjället för att ta en varm avslappnande bastu, njuta av en vällagad middag i restaurangen och avrunda kvällen i sällskapsrummet framför en brasa.
I priset ingår
- Eget rum i vald rumstyp (linne och handduk ingår i rum med dusch/WC)
- Helpension
- Fjällguide
- Spårkort
- Lån av säkerhetsutrustning (spade, vindsäck, stighudar)
- Dagsturer enligt informationsblad
Bra att veta
-
4 ledarledda skiddagar
-
Min 6 / max 12
-
Åldersgräns: 16 år i målsmans sällskap
-
För att delta behöver du ha skidvana samt fysik att skida under dagen med egen packning på ryggen.
-
Turskidsvecka i ett lugnare tempo
-
För bokningsvillkor, se informationsblad
Mer information
Aktivitet
Grövelsjön – Ut och njut (vinter)
30
Mar
2025
12
Apr
2025
Pris från:
8845 kr