Guidade turer till Kebnekaises sydtopp via västra leden tills vidare

4 december 2025

Bokningen för sommarens guidade toppturer är öppen. Just nu bokar du en tur som går via västra leden, men vår förhoppning är att kunna flytta över guidningarna till östra leden längre fram i sommar, om förhållandena tillåter.

Bokningen för sommarens guidade toppturer är öppen. Just nu bokar du en tur som går via västra leden, men vår förhoppning är att kunna flytta över guidningarna till östra leden längre fram i sommar, om förhållandena tillåter.

En första säkerhetsbedömning av östra leden görs i juni. Om allt ser bra ut kan turerna flyttas över från och med 10 juli. Skulle snö- och väderläget kräva mer tid väntar vi några dagar till innan beslut fattas.

Varför är östra leden osäker?

De senaste åren har vi sett hur fjällmiljön runt Kebnekaise och särskilt längs östra leden förändrats snabbare än tidigare. Bland annat har vi observerat:

Glaciären smälter snabbare och rör sig olika från år till år. Den ökade oförutsägbarheten bekräftas av forskare vid Tarfala forskningsstation, som STF samarbetar med. De klimatförändringar vi ser idag innebär att extrema år väntas bli vanligare – och mer extrema

Sommaren 2025 tog STF beslut att enbart guida turer via västra leden med anledning av säkerhetsrisken. Samtidigt genomfördes en utvärdering av östra leden för att säkerställa tryggheten för både gäster och medarbetare. Den preliminära bedömningen visar att östra leden kan bli möjlig att använda igen, men först efter vi har sett hur vintern och våren påverkat förhållandena.

Västra leden

Västra leden är den vanligaste vägen till Kebnekaises topp. Den sträcker sig över 18 kilometer tur och retur och tar vanligtvis mellan 10 och 15 timmar. Det är en fysiskt krävande vandring med en höjdskillnad på cirka 1800 meter då du vandrar upp och sedan ner 300 höjdmeter innan du bestiger Kebnekaise. Terrängen är av alpin karaktär och kantas av varierande underlag som snö, is, mycket stenig, ojämn och brant miljö, vilket gör att vandringen ofta upplevs som längre och tuffare än vad avståndet antyder. Västra leden är dock inte riktigt lika tekniskt krävande som östra leden. Under vandringen passerar du vattendrag, fjällhed, stenig mark och branta sluttningar innan du når toppen.

Östra leden

Den östra leden är tekniskt utmanande, även för erfarna vandrare och klättrare. Har du inte den nödvändiga kunskapen bör turen genomföras med guide. Turen tar mellan 8-12 timmar, är runt 15 kilometer tur och retur och har en höjdskillnad på 1500 meter då du vandrar direkt upp mot toppen. Östra leden skiljer sig från den västra genom att den passerar över glaciärer och snöfält, vilket kräver rätt utrustning och kunskap om att färdas över glaciär med korrekt teknik. Dessutom finns ett klätterparti som är säkrat med en Via-Ferrata, vilket i sig kräver specifik utrustning.

Läs mer om att bestiga Kebnekaise och boka din guidade tur här.