Abisko – Midsommar i fjällen

Fira midsommar i Abisko! Nu vaknar fjällvärlden till liv och midnattssolen lyser som starkast över det mäktiga landskapet. Med detta paket bjuds du in till en oförglömlig upplevelse som kombinerar naturens skönhet med traditionellt midsommarfirande.

Läs mer

Firandet börjar redan på torsdag eftermiddag 3-rättersmiddag i vår fina restaurang Kungsleden. På midsommarafton klär vi midsommarstången tillsammans, firar med dans, musik och god mat. När kvällen kommer tar våra guider med dig på en midnattsolsvandring, där du får uppleva solen som aldrig går ner, utan vänder vid horisonten och medan den stiger upp färgar den himlen i gyllene och rosa toner. På midsommardagen finns det tid att utforska fjällen i din egen takt, vi delar gärna med oss av våra bästa tips på vandringsleder och aktiviteter. Med midnattssolens ljus och Abiskos storslagna miljö blir detta en midsommar du aldrig glömmer. Välkommen!

Bra att veta

  • 4 dagar / 3 nätter
  • För bokningsvillkor, se informationsblad

I priset ingår

  1. Logi med bädd i flerbäddsrum på STF Abisko Turiststation
  2. Helpension som inkluderar frukost och middag varje dag. På midsommarafton serveras en midsommarlunch samt fika, och på midsommardagen ingår en matsäck
  3. Midnattsolsvandring med tilltugg på midsommarafton

Mer information

Kontakt

+46 10 190 23 60 bokningen@stfturist.se

Behöver du hjälp med bokningen?

STF Abisko Turiststation
Abisko – Midsommar i fjällen

Informationsblad

Fler aktiviteter

Abisko – Linbanebiljett (sommar)

Abisko-Kebnekaisefjällen
På egen hand
Dagsaktivitet
Från 230 kr

Storulvån – Getryggen Runt

Jämtlandsfjällen
Med guide
Dagsaktivitet
Från 770 kr

Saltoluokta – Yoga och vandring

Laponia
Med guide
Flera dagar
Från 7 405 kr
Alla aktiviteter

Datum: 18 jun – 21 jun.

Boende ingår.

Från 5 385 kr

(Per person)

Sök & boka