Äntligen tidigare släpp av nattågsbiljetter – milstolpe för hållbart resande

11 juni 2025

Svenska Turistföreningen (STF) välkomnar att SJ i dag öppnar försäljningen av alla svenska nattågsbiljetter fram till 8 mars 2026, hela fyra månader tidigare än i fjol. Beskedet gör det betydligt enklare för resenärer att planera sina vinterresor i god tid och är ett efterlängtat resultat av det opinionsarbete STF drivit i över ett decennium.

– Tidigare biljettsläpp har varit ett av våra medlemmars mest återkommande önskemål. SJ:s besked är ett stort steg mot att göra nattåget lika lätt att boka som flyget. Vårt mål är fortfarande att tågbiljetter ska kunna köpas minst ett år i förväg – men i dag firar vi att vi närmar oss, säger Maria Ros Hjelm, generalsekreterare för STF.

Tio års påverkansarbete i korthet
• 2015 STF lyfter problemet med sena biljettsläpp under påsken.
• 2016 Kampanjen Rädda Nattågen samlar 60 000 underskrifter.
• 2020–2023 Debattartiklar, möten och Almedalsdebatter sätter press på Trafikverket och operatörerna.
• 2024 Snälltåget börjar sälja biljetter ett år i förväg.
• 2025 SJ följer efter – och framtidens nattåg blir lättare att boka.

STF kommer fortsatt driva på för att biljetter ska släppas minst tolv månader före avresa och för att planeringssystemen hos Trafikverket moderniseras så att fler kan välja det hållbara tåget till fjällen och andra svenska resmål.

Högupplösta bilder för fri publicering i samband med denna nyhet, fotograf måste anges
https://share.mediaflow.com/sv/?K3OERXBLKO

För ytterligare kommentarer, vänligen kontakta
Jenny Engström, presschef STF
0735-45 26 44, jenny.engstrom@stfturist.se

Mer information finns på www.sj.se/nattag