INTRESSEOMRÅDEN

Boende, STFs demokratiska styrning, Vandring

LANDSKAP

Skåne

Ort

Lund

Ålder

49

E-POST

riskplotzki@aol.com

Lorenz Risk-Plotzki

Vad skulle du vilja se för utveckling inom STF?

Jag vill bidra till att öka medlemsdemokratin, att minska kommersialiseringen av fjällverksamheten, att minska STFs centrala administration, att minska STFs påverkan på fjällmiljön och att göra fjällstugornas och -stationerna överkomliga för vanligt folk.

Vilken är den viktigaste framtidsfrågan för STF?

Mindre kommersialisering, mer medlemsdemokrati.

Beskriv kort vem du är och varför du vill engagera dig inom STF.

Vandrat mycket i fjällen från söder till norr. Bott på många av STFs stugor och stationer. Under tiden har jag sett hur STF har förändrats till det sämre: mer kommers, mer lyx, allt högre priser. Jag vill bidra att vända skutan så att STF kan åter bli den föreningen den har varit.

Stäng

Det kan vara svårt att skiljas från en trogen följeslagare...

Men för att du inte skall gå miste om funktioner på vår webbplats rekommenderar vi att du byter till en av följande webbläsare och aktiverar automatiska uppdateringar.