Vi besöker konstgalleriet Ålgården i Borås
Ålgården var från början en kvarn som grundades på 1600-talet. Numera används hela Ålgårdsområdet för konständamål, såväl inomhus som utomhus. Man sysslar med bland annat litografi och screentryck, glaskonst och koppargrafik. Vid vårt besök kommer vi att få en guidad visning och även se en utställning med Pia Josefson och Jan Dahlqvist, ”inifrån”, teckning, grafik, måleri och broderi. Ta med fika om du inte vill fika på stan.
Bra att veta
-
Viktig information: Samling Skene station för samåkning med buss 400 (avgår 9:39) till Borås. Man kan självklart hoppa på buss 400 efter vägen. Samling 11:00 på konstnärernas galleri och verkstäder, Ålgårdsvägen 33, Borås Begränsat antal och avgift för guidning, beroende av antalet deltagare.
-
Plats: Ålgårdsvägen 33, Borås
-
Samlingsplats: Skene station kl. 9:30
-
Starttid: 09:30
-
Sluttid: 14:00
-
För mer information och anmälan: För Info & anmälan senast 15/2 via SMS till Info & anmälan via SMS till Lilian Svensson 070 - 476 66 84
-
Senaste datum för anmälan: 15/02
-
Max antal deltagare: 20
Aktivitet
Vi besöker konstgalleriet Ålgården i Borås
19
feb
2026