Mer om boendet

Boendets huvudsida: STF Hotel 1861 Umeå

Utöver fängelsebyggnaden finns ett annex, gästkök och gott om gemensamma utrymmen. Dessutom har hotellet ett eget museum.

Hotel 1861 erbjuder även boende i ett separat annex. Där bor du och ditt sällskap i en egen lägenhet, fullt utrustad med kök, dusch och toalett.

Gratis wifi finns i hela hotellet, och det finns parkeringsplatser för hotellets gäster. Större delen av året är parkeringen gratis, vintertid tillkommer en viss kostnad för motorvärmare.

Incheckning sker från kl. 15.00 och utcheckning senast kl. 11.00.

Du har även tillgång till gemensamma utrymmen där du kan koppla av, läsa eller ta del av hotellets utställningar om den historiska miljön.

Observera att tillgängligheten för rörelsehindrade är begränsad – kontakta gärna hotellet om du har särskilda behov.