Abisko – Midnattssolsvandring
I Abisko, 250 km norr om polcirkeln, råder det polardag från början av juni vilket innebär att solen inte går ner under horisonten vid midnatt. Följ med oss till Nuoljas topp, en toppvandring i det röd-gula ljuset som målar omgivningen gyllene.
Upplevelsen börjar redan i linbanan där färden går tyst och långsamt upp för berget. Linbanan tar oss till Aurora Sky Station, på 900 meters höjd över havet, därifrån vandrar vi till Nuoljas topp på 1164 meters höjd.
Vi gör flera stopp utmed vägen för att njuta av utsikten och lyssna på guiden som berättar om omgivningarnas historia. Väl uppe på toppen firas prestationen med bubbel, tilltugg och om vädret tillåter, det vackra midnattssolsljuset. Strax efter midnatt börjar vandringen ner till linbanan igen där turen avslutas, och därifrån kan ni stanna en stund på egen hand eller ta liften tillbaka ner mot Abisko turiststation.
I priset ingår
- Guide certifierad enligt Fjälledarnormen
- Tur- och returbiljett med linbanan
- Dryck och tilltugg på Nuoljas topp
Bra att veta
-
4 tim. Samling vid receptionen 21.30 , åter ca 01.30. Längd: 4 km (varav ca 2,5 tim vandring)
-
Min 1 / max 16
-
Åldersgräns: 12 år i målsmans sällskap
-
Ta med: Kängor, regnkläder och en varm tröja
-
För bokningsvillkor, se informationsblad
Mer information
Aktivitet
Abisko – Midnattssolsvandring
14
Jun
2025
19
Jul
2025
Pris från:
875 kr
Medlem i STF Per vuxenPlats och kontakt
Adress:
98107 Abisko
Hitta till boendet
GPS-koordinater:
N68.333483°, E18.720703°Kontakt:
Behöver du hjälp med bokningen?