STF Hotell & Vandrarhem Kivik/Kivikstrand
Tipsa en vän

Stäng

boka boende

Bra att veta
Obl förbokn 30/3-31/5, 1/9-4/11. Rec 1/6-31/8 kl 17-19. Incheckning kl 17-18 för vandrarhemmet och 15-18 för hotellet samt utcheckning före kl 11. Telefontid säkrast 10-11.30. Bokning fr o m 1 feb via mail, brev eller tel.

Boende
Detta är en anläggning med pensionatskaraktär direkt vid havet. Vi hade lyckan att erhålla titeln "Årets Kudde 2011" framröstat av medlemmar i STF. Alla rum är vackra och personliga med hög standard och nya resårsängar. En del rum har strålande havsutsikt och en del har egen dusch och toalett och TV. WLAN finns i huset och kan biljett kan köpas för de som saknar Telia homerun avtal.

Bor ni på hotellet ingår frukost, bäddning och städning i priset och givetvis har ni privat dusch/wc och TV. WLAN ingår på hotellet. Säg till i receptionen för kod.

Det finns ett fåtal familjerum men i huvudsak dubbelrum.

Det gemensamma gästköket är nytt 2006, rymligt och har utgång till en mindre takterass mot havet. Trädgården har grill men kol tar ni med er själva. Alla gäser är välkomna att använda dessa faciliteter oavsett om man bor på vandrarhemmet eller hotellet.

Servering
Under sommar och helger serveras frukost med nybakta bullar, ägg och fil samt färsk frukt att avnjutas i trädgården mot havet eller vid sämre väder i den vackra matsalen.

I huset finns även Café Strand med italiensk inspiration, där det serveras prisbelönt espresso samt lättare lunchrätter och bakverk. Öppet endast under helger i maj och september samt dagligen midsommar till mitten på augusti.

Se och göra
Restauranger: Det finns ett flertal i olika prisklasser, några på promenadavstånd i byn och flera gårdskrogar i Kiviks utkant. Taxi kör mot fasta priser.

Bad både från brygga och barnvänlig strand 25m från huset. Fler vackra stränder på nära avstånd.

För barnen: Glimmingehus, Museijärnvägen i Brösarp, Tosselilla sommarland.

Kivik Art, gallerier öppna trädgårdar och konsthantverkare är väl värda besök.

Kustfisket  i Hanöbukten är berömt. En av de bästa kastplatserna hittar du rakt utanför vandrarhemmet.

Vandringsleder finns det fler av, fråga gärna om lämpliga turer. Skåneleden passerar utanför huset. Naturområdena Stenshuvud, Haväng samt Brösarps backar måste ses vid ett besök i Kivik.

Ridning är populärt på Österlen och vi sammarbetar med en ridguide som tar er till de bästa ridvägarna på trygga Haflingerhästar.

Golf har en lång säsong på Österlen och det finns 4 banor inom någon mils avstånd.

Shopping: Gårdsbutiker, Kiviksmusteri, inredningsaffärer, lokalproducerade delikatesser, antik och loppis.

Konferens och Hyra hela huset
Vi hjälper gärna till att göra era möten minnesvärda och lyckade. Då vi har en intensiv högsäsong har vi bara möjlighet att ta stora grupper under lågsäsong.

Konferensrum lagom för upp till 20 pers. Ring för offert.

Samarbetspartners
    
Utbud
Alla STF Vandrarhem, Hotell och Fjällanläggningar Nya boenden 2012 Alla aktiviteter Alla kretsar Fjällvandra Upptäck Sverige Hyr hela huset Tågluffa Grupper Ekoturism Låglandsvandring Lägerskola Kebnekaise Kungsleden Årefjällen Jämtlandstriangeln Nationalparker Af Chapman Fria barn Bröllop Golf Upptäckarbrevet Dag Hammarskjölds Backåkra Medlemserbjudanden Storstad Lediga jobb Ge bort en upplevelse STFs mobilsajt STFs mobilappar HIhostels' mobile website Hihostel.com STFs blogg