STF Hotell & Vandrarhem Kivik/Kivikstrand
För de flesta är Kivik marknad, äpplen och Piraten. Men Kivik är mer än så. I Kivik ligger ståtliga kaptenshus sida vid sida med obetydliga fiskestugor. Att gå på upptäcktsfärd i gamla Kivik är mycket uppskattat.
Vandrarhemmet ligger på ett av Österlens bästa lägen ett kort stenkast från havet och mitt i Kiviks gamla by. Huset har sett generationer komma och gå och är ursprungligen Kiviks gamla skola som byggdes 1879. Rummen är nyinredda enligt gammal stil och många rum har en bedårande havsutsikt. Frukostrestaurangen fungerar även som café sommartid och frestar med hemgjord glass och italienska smårätter.
Nere vid havet, i direkt närhet till vandrarhemmet, finns boulebana, lekplats och en bastu med badbrygga. Skåneleden går förbi utanför huset med härliga promenader mot Haväng och Stenshuvud. Här finns också många möjligheter till att rida längs kusten eller på den skånska slätten.
Visa mer
2
Antal?
Vill du boka fler än 1 rum?