STF Vandrarhem Regna
Tipsa en vän

Stäng

boka boende

Snabbfakta

Pris från:
725:-
Icke-medlem: 775:-
Datum
28 maj - 28 augusti
  • Cykling

Vad ingår

Priserna är per person. I erbjudandet ingår hyrcykel, karta, picknickkorg och övernattning i dubbelrum. Middagen med två rätter dukas i vår matsal på bottenvåningen liksom frukost morgonen därpå.


Bra att veta

Regnagården har fullständiga rättigheter.


Läs mer

www.regngarden.se

STF Vandrarhem Regna

Hyr cykel hos oss, ta med picknickkorgen och upptäck det vackra och omväxlande landskapet runt Regna. Övernattning och middag på Regnagården.

Vi kan föreslå ett antal olika turer, med olika längd och som tar dig förbi olika sevärdheter. Ett par exempel:

Regnaren runt
Turen runt Regnaren är cirka 30 km. Nära Regna finns ett nytt naturreservat (Regnaholms lövskogar) intill Regnaholms slott som ligger på en udde i sjön Regnaren. Slottet är från 1700-talet och i privat ägo. En annan sevärdhet är Hävla hammarsmedja, som var i bruk till 1924 och är idag museum.

Rejmyre
Turen till Rejmyre är drygt 40 km. Du cyklar delvis längs Regnarens strand. I Rejmyre finns ett anrikt glasbruk, antikbutiker och värdshus.. 

På våren översållas skogsbryn och ängar av blommande vitsippor. På sommar färdas du genom täta lövsalar eller över öppna fält, och har aldrig långt till en badsjö. Du har också chans att uppleva Regnas rika djurliv med älg, dovhjort, kronhjort, lodjur och vildsvin.

I erbjudandet ingår hyrcykel, karta, picknickkorg och övernattning i dubbelrum. Middagen med två rätter dukas upp i vår matsal på bottenvåningen, liksom frukost morgonen därpå.

Visa mer

Den här aktiviteten är inte onlinebokningsbar. Du är varmt välkommen att höra av dig direkt till anläggningen som arrangerar den för att boka eller höra dig för om pris. Du hittar kontaktuppgifterna här nedan.

Telefon

Reception: 0151-701 27
Mobil: 070-554 37 73
Fax: 0151-701 15

E-post


Besöksadress

Regna Kyrkby, Regnagården 47
64010 HÖGSJÖ

Öppettider

31/3-12 - 31/10-12

Samarbetspartners
    
Utbud
Alla STF Vandrarhem, Hotell och Fjällanläggningar Nya boenden 2012 Alla aktiviteter Alla kretsar Fjällvandra Upptäck Sverige Hyr hela huset Tågluffa Grupper Ekoturism Låglandsvandring Lägerskola Kebnekaise Kungsleden Årefjällen Jämtlandstriangeln Nationalparker Af Chapman Fria barn Bröllop Golf Upptäckarbrevet Dag Hammarskjölds Backåkra Medlemserbjudanden Storstad Lediga jobb Ge bort en upplevelse STFs mobilsajt STFs mobilappar HIhostels' mobile website Hihostel.com STFs blogg