Bo mysigt och naturskönt i fjällsluttningen mittemellan Ingemarbacken och Anjabacken, men ändå nära Blå Vägen och centrum av Tärnaby. Från vandrarhemmet har du en fantastisk utsikt mot fjället och sjön Gäutan
Vandrarhemmet invigdes redan 1927 och benämndes snabbt som “ett sagoslott i vildmarken”. På den tiden var resan till Tärnaby lång och besvärlig. Detta hindrade dock inte turister att ta sig till de natursköna vildmarkerna. År 2001 renoverades vandrarhemmet med varsamma händer. Den genuina miljön har bevarats så långt det har varit möjligt med ledning av bland annat Västerbottens museum.
Vandrarhemmet ligger på Laxfjällets sluttning och här har du nära till både längre och kortare vandringssträckningar. Kungsleden startar i Hemavan ett par mil bort och det finns en anslutning från Solberg som ligger tre kilometer från vandrarhemmet.