Fjällstugan ligger alldeles intill ett sameviste på Sitojaures norra strand mellan Saltoluokta och Kvikkjokk. Sjön och den frodiga fjällbjörkskogen är en oas för fåglar som rödstjärt, lövsångare, koltrast, storlom, alfågel och sjöorre.
Efter en dag på fjället tar sig många vandrare ett dopp i den grunda och för fjällsjöar varma sjön. Vill du bara fukta dig invärtes så finns det en fin kallkälla endast 50 meter från gäststugan där en träränna gör det enkelt att fylla vattenflaskan eller hinken. En fin utflyktstur går till utsiktsplatsen Lulep Vaggevarasi, 732 meter över havet. Härifrån har du en fantastisk utsikt över Sitojaure. Toppen nås lätt från Kungsleden ungefär 800 meter norr om fjällstugan.
För en längre dagstur kan du bestiga någon av topparna Tjirak eller Tjiraksnjurte. Följ Kungsleden norrut cirka tre kilometer och vik sedan av åt nordväst och runda Tjiraks branta syd- och östsida. Härifrån ser du in mot Sarek i väster, de branta fjällsidorna ner mot Sitojuare och i sjöarnas förlängning mot öster ligger Ultevis urskogar och myrar.
Samerna har under sommarsäsongen reguljär båttrafik på sjön för att vandrare ska kunna ansluta till och från Kungsleden vid Svine på den södra stranden.
Visa mer
Pris från 1 295:-
Fjälluffa Kungsleden
Är du nyfiken på att upptäcka lummiga fjällsluttningar, färgsprakande hedar och mäktiga fjällmassiv? Köp Fjälluffa Kungsleden från 1 295:- och upplev Sveriges mest vandrade led eller Vindelfjällen i sommar!
Läs mer
2
Antal?
1 rum
1 vuxen
2 vuxna
3 vuxna
4 vuxna
5 vuxna
6 vuxna
7 vuxna
8 vuxna
0 barn
1 barn
2 barn
3 barn
4 barn
5 barn
6 barn
7 barn
8 barn
Vill du boka fler än 1 rum?