STF Fjällstation Storulvån
Fjällgourmet - livsnjutande vandring
Vandring och mat… går det att kombinera? JA! Här njuter vi av vandringen, gemenskapen och underbara smaker. Vår kock och matkreatör utlova som vanligt hög kvalitet och en matvandring utöver det vanliga.
Jämtlandstriangeln är en välkänd och mycket omtyckt fjällvandring. Kanske mest beroende på att den är lättvandrad och bjuder på en så stor variation i fjällterräng. Från Storulvån i fjällbjörkskog, upp på Blåhammarkläppen med sin milsvida utsikt och in i det alpina Sylarna. Den jämtländska råvarufloran bjuder på minst sagt lika stor variation och upplevelse som vandringen. Älg, ren, ripa, öring, röding, getprodukter och allt vad skogen och fjället har att erbjuda av örter, svampar och bär ger spännande möjligheter. Jämtland bjuder även på lokalt tillverkad sprit, choklad, snus och öl! Det här arrangemanget vänder sig till er som värderar god mat och dryck i första hand. Vi pratar mer om mat och dryck än om fjälltoppar och blommor på vår vandring mellan anläggningarna. En grundläggande kondition krävs för att du ska kunna njuta av att vandra och därmed uppskatta maten och kvällsföredragen när vi kommer fram. Packa lätt! Ta med dig reselakan, regnkläder, lättare ombyte, hygienartiklar samt termos för lunchpaket!
Dag 1
Vi samlas över en kopp kaffe och provsmakar en tunnbrödsrulle med getost. Vi går igenom och planerar våra kommande dagar tillsammans. Efter lunch blir det en skön vandring i närområdet och vi får då möjlighet att testa vår utrustning.. På kvällen serveras en femrättersmeny i restaurangen. I samband med att middagen avslutas provar vi även Storulvåns egna praliner och Choice nikotinfria snus till kaffet!
Meny:
Ren kroketter med syltad lök
Granite på grönt te från brunkullan
Lamm file rödvinsås jordärtskockor och lök crem
Choklad tårta med vanilj pannacotta
Ost från Oviken med kryddbröd och gran zirup
Dag 2
Vandring till Blåhammaren Fjällstation, ca 12 km. Dagens vandring är en behaglig stigning till 1086 möh. En vacker vandring och utsikt över Sylarna och Norska fjäll. Blåhammaren är vida känd för sin restaurang och ni kommer att förstå varför... vi låter oss serveras kvällens middag! På kvällen provsmakar vi vin gjort av bl a fjällbär och på lokalproducerad sprit.
Dag 3
Vandring till Sylarna Fjällstation, ca 19 km. Vi kommer direkt in i Jämtlandsfjällens högalpina område med höga spetsiga toppar och flera glaciärer. Väl på plats lagar vi mat tillsammans med en professionell kock i Sylarnas självhushållskök. Senare på kvällen pratar vi om öl och provsmakar Jämtlandsbryggeriets ölsorter.
Meny:
- Rökt ko med porter marmelad och torkade lingon
- RetretKo med sky sås och confiterad potatis
- Lingon inkokta päron med choklad crem och maränger.
Dag 4
Vandring tillbaka till Storulvån Fjällstation, ca 16 km. Halvvägs ned mot Storulvån, stannar vi vid ett vackert vattendrag och lagar en gourmetlunch på trangiakök med tips och råd från vår kock. Vi kommer att laga älgskav med potatismos. Framme på Storulvån väntar dusch och bastu. Innan vi skiljs åt serveras en god wrap. Efter maten kommer taxibussen och kör dig tillbaka till Enafors och tåget.
Visa mer