STF Fjällstation Storulvån
Tipsa en vän

Stäng

boka boende

Snabbfakta

Öppettider
10/2-12 - 1/5-12
21/6-12 - 30/9-12
Telefon
Reception: 0647-722 00
Fax: 0647-740 26
E-post

Medlemspriser 2012

Vinter
Tvåbäddsrum: från 1050:- /rum
Fyrbäddsrum: från 1600:- /rum
Bädd: från 160:- /person

Sommar
Tvåbäddsrum: från 1100:- /rum
Fyrbäddsrum: från 1675:- /rum
Bädd: från 160:- /person
Visa alla priser
Antal bäddar
148
Besöksadress
83015 DUVED
Hitta med GPS
Läs mer
Webbplats
www.storulvan.se

Jämtlandsfolder.pdf

Visa mer fakta

Rum och boende

Hur gör jag för att boka?

Du kan antingen ringa oss på 0647-722 00, skicka ett mail påjamtlandsbokning@stfturist.se eller boka via vår hemsida www.svenskaturistforeningen.se Vi svarar i telefon på vardagar mellan 09.00-12.00 och 13.00-17.00 under mellansäsong och alla dagar 09.00-18.00 under säsong.  

Vilka typer av boendealternativ finns det på Storulvån?

Vi har 2-bäddsrum och 4-bäddsrum med dusch och toalett på rummen, där ingår linne och städning. Vi har även 4-bädds alkover med dusch och toalett i korridor samt att vi har vår gamla station 150 m bort där det finns flerbäddsrum.

Vilka tider är det incheckning och utcheckning?

Incheckning är tidigast klockan 14.00 och utcheckning är senast klockan 10.00

Finns det täcke och kudde på rummen?

Det finns täcken och kuddar på alla rum, det enda du behöver ta med är ett sovlakan eller sovsäck. Har du inget sovlakan så säljer vi sidenlakan i butiken. Du kan även hyra linneset för 160 kr per person.  

Måste jag förboka rum?

Om du vill vara säker på att få den rumstyp eller pris du önskar så ska du boka i förväg. Alla som kommer in får dock alltid tak över huvudet, men att komma obokad kan innebära att du blir tilldelad det dyraste boendet om det är det enda som finns ledigt.

Måste jag dela rum?

Det beror på vad du har bokat för typ av rum. Vill du vara säker på att få eget rum rekommenderar vi att du bokar i förväg.

Finns det spjälsäng att låna på Storulvån?

Ja, vi har spjälsängar, sängkläder ingår och det kostar inget extra. Boka gärna in det i förväg så du är säker på att det finns då vi har ett begränsat antal. 

Finns det torkrum på storulvån?

Ja, det finns två stycken torkrum där du kan torka dina kläder efter en dag ute på fjället. 

Vilka öppettider har stationen?

Vi öppnar 10 februari och stänger 1 maj 2012, sedan har vi stängt några veckor då snön ska smälta bort för att sedan öppna upp igen 21 juni och har öppet fram till 30 september 2012.

 

Samarbetspartners
    
Utbud
Alla STF Vandrarhem, Hotell och Fjällanläggningar Nya boenden 2012 Alla aktiviteter Alla kretsar Fjällvandra Upptäck Sverige Hyr hela huset Tågluffa Grupper Ekoturism Låglandsvandring Lägerskola Kebnekaise Kungsleden Årefjällen Jämtlandstriangeln Nationalparker Af Chapman Fria barn Bröllop Golf Upptäckarbrevet Dag Hammarskjölds Backåkra Medlemserbjudanden Storstad Lediga jobb Ge bort en upplevelse STFs mobilsajt STFs mobilappar HIhostels' mobile website Hihostel.com STFs blogg