STF Vandrarhem Årsunda/Sjösunda
Mitt på den kilometerlånga sandstranden ligger vår älskade Strandvilla och våra moderna strandstugor. På sommaren lockar strandlivet med bad, fiske och glass från sommarcaféet. Strandstugorna är handikappanpassade med en ramp som går ända ner till vattnet.
Vi erbjuder sex fina tvåbäddsrum alternativt i en av våra två moderna Strandstugor med plats för sju personer per stuga. På sommarlovet anordnar vi även ”Water Camp” där ditt barn får uppleva och lära sig vattenaktiviteter som vattenskidor, segling och fiske i ett av Sveriges bästa gösvatten.
När det inte är badväder kan du besöka Årsunda Vikingamuseum som ligger på promenadavstånd från Strandvillan. Där kan du smida ett eget vikingasmycke i smedjan eller gå på egen upptäcktsfärd i vikingabyn. Vintertid kan du pimpla i sjöns utmärkta gösvatten eller varför inte bo hos oss när du besöker Kungsbergets skidanläggning.
Vår värd Tommy berättar gärna om andra sevärdheter i Sjösundas omgivning och lånar ut vattenleksaker till badande barn. På kvällen, efter en dag på stranden eller på utflykt, sitter du kanske på verandan till en av våra strandstugor och njuter av den vackra utsikten över vattnet, eller varför inte göra upp en eld vid vår grillplats vid Strandvillan och grillar något gott i solnedgången. Våra två moderna strandstugor är handikappanpassade. Till Sjösunda reser du eller ditt sällskap om ni vill uppleva strandliv och varmt värdskap i en anrik byggnad. Sjösunda har öppet året runt.
Visa mer
Den här anläggningen är inte onlinebokningsbar. Du är varmt välkommen att höra av dig direkt till anläggningen för att boka eller höra dig för om pris.
Du hittar kontaktuppgifterna här nedan.
Telefon
Reception: 072-219 90 28
E-post
Besöksadress
Storsjövägen 20
81022 ÅRSUNDA
Öppettider
1/1-12 - 31/12-12