Långt inne i de Värmländska skogarna gömmer sig ett silvergrått hus. Där finns det många historier, sagor och fantastiska figurer. Här gömmer sig också skaparen till denna skogs skapelser; som konstnär kallar hon sig för Vildhjärta, men heter egentligen Maria Westerberg och hon har bott och verkat i denna skog sedan 12 år tillbaka.
När vi kommer på besök finns hon inte att hitta, men hon har lämnat en lapp på dörren. Där står det att hon är i skogen. Vi börjar därför vandra runt kring hennes hus där vi möts av alla möjliga figurer efter stigen. Till slut ser vi ett litet hus där det lyser inbjudande, vilket visar sig vara Marias ateljé, och som har en otrolig vy över urskogen. Där samlar hon allt sitt material. ” Jag är livnär mig på att samla pinnar i skogen jag”. Men det är mer än att bara samla pinnar anser vi. Maria har en helt otrolig fantasi och vi förundras över allt hon ser i pinnarna och alla sagorna hon berättar för oss. Ordvitsar är något hon ofta använder, och visar entusiastiskt upp en kvinna hon hittat i form av en pinne, ”Det är en pinn-uppa”.
Maria berättar om hur många besökare hon haft under helgen som gått, då det varit konstrunda. Vildhjärta är mycket omtyckt av många och ibland händer det att folk snällt placerar ut älghorn i hennes skog som hon sedan kan ”hitta”.
Väl inne i Marias fantastiska hus får vi hemmagjort te och smörgås och vi börjar samtala om Värmland. Hon säger sig älska skogen lika mycket som hon älskar en kattunge. Det är skogen och dess dofter hon tycker så mycket om i Värmland, ”Fast när jag tänker efter så luktar det faktiskt likadant i Piteå” skrattar Maria. Men det är också mycket annat som finns just här, ”det är något tillåtande med originalen här ute i skogen, och såklart den rika berättartraditionen. Men självklart finns det många idioter i Värmland också, som till exempel tjuvjägare”, och än en gång kommer vargen på tal.
Vi slås av hennes värme och humor. När vi åker därifrån är vi glada och lyckliga över detta möte. Det märks att hon äger förmågan att ladda batterierna hos andra!


Vildhjärtas hemsida
/Annie och Saga-Sofia, vildhjärta i våra hjärtan