boka boende
Vad ingår:• Guidningen Fjällvinden- legender och historia söndag kväll• Frukost måndag morgon samt transfer till Ammarnäs, ca 3 timmar• En övernattning på STF Hotell Tärnaby• Fem övernattningar i STFs fjällstugor i Vindelfjällen, längs Kungsleden• En övernattning på STF Vandrarhem Hemavan• Bad/bastu på Simhallen i Hemavan• Frukost på söndag morgonPartners:Hemavan Tärnaby Airport, Svenska Turistföreningen, Visit Hemavan Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, Hemavans Fjällcenter
Nyfiken på att uppleva Vindelfjällen i sommar? Här upptäcker du högfjällsmassiv, spännande u-formade dalgångar, färgsprakande fjällhedar, fågelrika våtmarker, fiskrika sjöar och magiska vattenfall. I sommar har vi gjort det riktigt enkelt för dig som vill fjällvandra i Hemavan Tärnaby.
Boka flyg via Hemavan Tärnaby Airport och fjälluffa paketet, packa ryggsäcken och sätt dig på planet på Arlanda. Några timmar senare börjar ditt fjälläventyr! Lätt som en plätt - vi har tänkt på allt. Transporter och övernattningar ingår liksom frisk luft, vandring i storslagen natur och minnen för livet. Kungsleden mellan Ammarnäs-Hemavan (78km) är den sydligaste delen av Kungsleden. Sex etapper som var och en har sin speciella prägel. Vandringen sker i Vindelfjällens naturreservat, som är Europas största. Passa på att gå "lätt packad" eftersom det finns proviant att köpa i alla stugor. De relativt korta avstånden mellan stugorna ger tid över att sitta ner och njuta eller göra egna små avstickare när andan faller på. SöndagPå kvällen erbjuds du en guidad vandring, Fjällvinden – legender och historia - om Tärna IK Fjällvinden – världens i särklass bästa alpina klubb. MåndagEfter en härlig fjällfrukost packar vi in oss i bussen och kör till Ammarnäs. Här startar vandringen, Ammarnäs – Aigert (8km). TisdagAigert – Serve (19km), att stugorna ligger på ungefär samma höjd innebär inte att landskapet är platt, tvärtom – här passerar du Kungsledens högsta pass söder om Kebnekaisefjällen. OnsdagServe – Tärnasjö (14km), denna kulliga etapp går ömsom över höjder med vidsträckta vyer och ömsom ner i mellan, mot slutet letar sig leden i etapper ner till björkskogen tills du når Tärnasjöstugan. TorsdagTärnasjö – Syter (14km), en lättvandrad etapp som passerar Tärnasjöns unika övärld på en serie broar. Från det sista brofästet är det fyra kilometer till nästa fjällstuga. FredagSyter – Viterskalet (12km), etappen domineras av Syterskalet, en milslång korridor med en grönskande dalbotten mellan gråsvarta stup. Denna u-dal är den mest spektakulära passagen längs södra delen av Kungsleden, kanske längs hela den över 40 mil långa leden. LördagViterskalet-Hemavan (11km), du vandrar åt sydväst mellan Västra Syterbäcken och Södra Sytertoppens avlånga utlöpare. SöndagTa en kortare vandring i byn Hemavan eller på någon av när lederna längs fjällsluttningen.
En liten kort kvällstur runt fjällstugans närområde kan vara mycket givande och speciellt i fint väder, med bra utsikt.
En tur nära stugan som går runt den lilla sjön, där vi hämtar vatten. Gå mot kvällningen och tag dig upp på topparna. De ser inte ut att vara så höga, men ger fin utsikt åt alla väderstreck.
Skidturer går att göra på samma sätt. Vissa vintrar är det helt fantastiskt att vara i området för den som är duktig skidåkare.
Kungsleden mellan Ammarnäs och Aigert bjuder på många fina vattenfall och en tät och bördig vegetation.
Ta gärna lite extra tid på vägen upp eller ner och stanna till vid vattenfallen. För den som är blomintresserad går leden genom en delvis frodig grönska, med en mängd blommor. Även utsikten mot Ammarnäs och Tjulträsket är slående när man når kalfjället.
Att titta på fåglar runt Aigert passar alldeles utmärkt. Turer i början på sommaren kan ge många trevliga möten.
Sedan några år är Aigertstugan ett ”näste” för fågelskådare i början på sommarsäsongen. Dubbelbeckasinen har hörts och synts till utmed Kungsleden, endast någon kilometer från stugan. Jorduggla har funnits nära stugan i flera år. Området runt Tjulträsk är också fågelskådarområde.
Topparna Äivesåive, Stuor-Aigert och Lill-Aigert är passande för den som vill göra enkla toppturer på skidor.
Toppen av Stuor-Aigert. Alla topparna i området är lätt att nå på skidor. Utsikten mot framför allt Tjulträsket och Ammarfjället norrut är slående. Från Stuor-Aigert kan man även se bort mot Sytertopparna i väster.
Dagsturer på sommaren och vintern med Aigertstugan som utgångspunkt kan gå till Stor-Aigert. Turens längd är cirka 10-12 km.
Vandra ”fritt” med karta dit och tag Kungsleden åter. En fantastisk utsikt får du över Tjulträsk och Ammarfjällen. Turen kan även med fördel göras vintertid på skidor.
Vy västerut mot Stuor-Aigert.
En dagstur till Lill-Aigert, Dårestjåkke, Äjvesåjvvie på cirka 10-12 kilometer i lätt terräng. Turen kan göras både vinter och sommar.
Gå Kungsleden mot passet vid Lill-Aigert och upp över Dårestjåkke där du i början av juli kan hitta mängder av fjällsippor. Gå via Äivisjauratje, den fantastiska lilla sjön, sen vidare upp på Äivisåive (1250 ö.h.). Har du tur och det är helt klart väder ser du längs Överst-Juktan och finner Viktoriakyrkan vid den SV stranden. Sedan tillbaka mot Aigertstugan.
Bild på Lill-Aigert